2022
Projekt "Digital Detox For Better Communication" (02.08.2020-01.08.2022 r.)
Naszymi głównymi celami założonymi w trakcie tworzenia projektu oraz składania wniosku było stworzenie czasu i miejsca dla młodych osób w celu poprawienia jakości ich komunikacji twarzą w twarz, ograniczenie ich czasu ekranowego, uświadomienie zagrożeń i skutków długotrwałego korzystania z komputera, telefonu, mediów społecznościowych i innych metod spędzania czasu w sieci, podniesienie świadomości na temat chorób psychicznych, których doświadcza coraz więcej młodych osób.
Poprzez ten projekt, uczestnicy nauczyli się jak korzystać z mediów cyfrowych i sieci społecznościowych we właściwy sposób i rozwinąć bardziej aktywne nawyki komunikacyjne. Niezależnie od wieku, religii, przyzwyczajeń, przekonań, pochodzenia i tradycji, mieli oni więcej czasu na poprawę osobistych umiejętności komunikacyjnych w środowisku, w którym znajdują się różni ludzie, co prowadzić ma do większej tolerancji, zrozumienia i otwartości na inność w środowisku rówieśniczym. Nie chcemy negować istotnego i pozytywnego wpływu jaki niesie za sobą cyfryzacja, jednak bezpieczeństwo i świadomość są naszymi głównymi celami. Zależało nam, by uczestnicy stworzyli między sobą więzi, które będą oparte na prawidłowej komunikacji podbudowane szacunkiem i szczerością oraz czasem w pełni spędzonym ze sobą jako ludźmi - bez rozpraszaczy w postaci social mediów i telefonów oraz komputerów. Dużym priorytetem było też obcowanie z naturą i autorefleksja.
Zrealizowana została 10 dniowa wymiana młodzieży z Polski, Hiszpanii i Turcji. Przez cały okres trwania warsztatów grupa przebywała w miejscu z ograniczonym dostępem do internetu i zasięgu sieci, dzięki czemu możliwa była realizacja głównego założenia projektu - detoksu od nadmiaru sieci i korzystania z urządzeń. Łącznie w mobilności wzięło udział 21 uczestników oraz facylitatorka. Uczestnicy przed przyjazdem śledzili swoją obecność w sieci i potencjalne objawy uzależnienia od telefonu i internetu. Na podstawie ich obserwacji oraz wiedzy pedagogicznej prowadzącej pracowaliśmy nad znalezieniem źródeł takich zachowań oraz możliwościami redukcji czasu spędzonego online.
Zrealizowane zostały warsztaty z zakresu mindfulnes, organizacji czasu, pracy z emocjami, podstawy medytacji, dużą rolę odegrało otoczenie ośrodka, w którym realizowana była wymiana, jednym z punktów codziennego programu były długie spacery, które sprzyjały integracji i wyrobieniu zdrowych nawyków wśród uczestników. Każdy przygotował także analogową prezentację o swoim kraju, zwyczajach i tradycjach. Zrealizowane zostały także warsztaty fotografii otworkowej, praca w ciemni i warsztaty o nośnikach pamięci, jakimi są między innymi zdjęcia. Zrealizowany został moduł na temat możliwości jakie oferuje program Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności.
Kluczowe osiągnięte rezultaty projektu oraz zakres wpływu:
- zwiększenie świadomości uczestników dotyczącej koła emocji, rozróżnienie emocji, co je wyzwala, w jaki sposób reagujemy na konkretne bodźce, brak oceny emocji
- zapoznanie z zasadami prawidłowej komunikacji przy użyciu komunikatu "ja"
- poznanie zasad i praktyka udzielania informacji zwrotnej dla innych osób w sposób, który nie godzi w innych i nie jest oceniający (praca nad postawami i tolerancją)
- poznanie metod mindfulness i autorefleksji oraz metod uczenia się
- poznanie metod prowadzenia dyskusji oksfordzkiej oraz prawidłowego prowadzenia dialogu
- poznanie kultur innych krajów,
- zwiększenie inicjatywności uczestników w celu integracji
- stworzenie czasu i przestrzeni, który zaowocował wartościowymi relacjami wśród uczestników,
- zwiększenie wrażliwości i refleksji na temat siebie w sieci oraz niebezpieczeństw związanych z nadmiernym korzystaniem z Internetu (dyskusje o uzależnieniach i schematach uzależnień)
- zwrócenie uwagi na dbanie o tworzenie wartościowych wspomnień (burza mózgów w jaki nie cyfrowy sposób można to zrobić)
- zwiększenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim oraz poznanie podstawowych zwrotów w językach organizacji partnerskich.
Projekt "YC TC - szkolenie dla liderów i opiekunów rad młodzieżowych"
“Training Course for Youth Councils Leaders and Supervisors” odbył się w dniach 18-24 września 2022 w Nowym Gierałtowie (Polska). Dla opiekunów, liderów i radnych Rad Młodzieżowych, działaczy samorządów szkolnych oraz wszystkich zainteresowanych utworzeniem rady młodzieżowej w swoich lokalnych społecznościach. Projekt realizowany przy współpracy z organizacją ArtesEdu ze Żmigrodu.
Tematyka:
Rady Młodzieżowe
Obywatelstwo europejskie i świadomość europejska
Demokracja i partycypacja
Dialog
Młodzież (uczestnictwo, praca z młodzieżą, polityka młodzieżowa)
Krótki opis projektu:
Celem projektu było spotkanie liderów i opiekunów rad młodzieżowych z 7 krajów partnerskich (Armenia, Chorwacja, Estonia, Grecja, Gruzja, Jordania, Ukraina, Polska), aby mogli wymieniać się doświadczeniami oraz podejściem do pracy z młodzieżą i radami młodzieżowymi. Projekt pogłębił wiedzę z zakresu partycypacji młodzieży w Europie oraz poznanie oferowanych możliwości, jak również zwiększenie motywacji i wcielania zdobytych doświadczeń do codziennych działań.
Ilość osób: 27
..........................................................................
"POZNAJ INNĄ KULTURĘ - EDYCJA 2022"
"SMAKUJĄC ANGIELSKI - EDYCJA 2"
2021
"POZNAJ INNĄ KULTURĘ - EDYCJA 2021"
"SMAKUJĄC ANGIELSKI"
.....................................................................................................................................................................................................................................................
Projekt został zrealizowany przez Naszą Fundację - Educational Trip wraz z Sołtysem miejscowości Godzieszowa w gminie Długołęka. Projekt został sfinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa w Oleśnicy.
Celem głównym projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w wieku wczesnoszkolnym zamieszkujących tereny wiejskie w porównaniu do rówieśników dorastających w mieście.
Przeprowadzone działania w ramach niniejszego projektu to zajęcia z animatorką dla dzieci, które odbywały się na przełomie lipca i sierpnia 2020 r. w miejscowości Godzieszowa w świetlicy wiejskiej oraz terenie przyległym. Odbiorcami projektu były dzieci z gminy Długołęka, głównie lokalnie z miejscowości Godzieszowa. Łącznie w zajęciach wzięło udział 16 osób w przedziale wiekowym od 4 lat do 12.
W ramach projektu zorganizowany został cykl pięciu warsztatów dla dzieci i młodzieży o różnorodnej tematyce, takiej jak:
• Eksperymenty - uczenie się przez doświadczanie
• Kreatywność to zabawa - sztuka dostępna dla każdego
• Bliżej z naturą - ekologiczne tworzenie mas plastycznych w duchu "less waste"
• Spotkanie z inną kulturą - warsztaty z wolontariuszem z zagranicy
• Outside the box - myślenie poza schematami, tworzenie własnych gier planszowych
Zajęcia charakteryzowały się mnogością technik kreatywnych z jakimi pracowali uczestnicy. Odbiór był zawsze bardzo pozytywny, co jeszcze bardziej utwierdza nas w działaniu i motywuje do dalszej aktywności w społeczności lokalnej.
Głównym rezultatem projektu jest rozwój dzieci i stworzenie im szansy na edukację pozaformalną.
W ramach projektu została wypracowana broszura podsumowująca.
Zapraszamy do Galerii zdjęć po fotorelację z projektu!
................................................................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................................................................
W 2020 r. Fundacja Educational Trip miała okazję współpracować z organizacją Parnumaa Kutsehariduskeskus z Estonii. Razem z organizacją z Estonii zrealizowaliśmy część projektu Mobility Makes Us Professionals VII.
Nasza fundacja wystąpiła w roli organizacji goszczącej. Naszym zadaniem było przyjęcie 5 uczniów z Estonii i zorganizowanie dla nich pobytu i praktyk zawodowych we Wrocławiu. Uczestnicy byli uczniami z kierunku technik spawacz. W związku z realizacją tego projektu nawiązaliśmy współpracę z dwoma firmami we Wrocławiu, tj. SAWA oraz ZPHU ALTANIKA Mariusz Krzyśków. W terminie 05.03.2020 - 9.04.2020 estońscy uczniowie doskonalili swoje umiejętności zawodowe pod okiem specjalistów we wrocławskich firmach SAWA oraz ZPHU ALTANIKA Mariusz Krzyśków.
Było to dla nas niezwykle rozwijające doświadczenie, pierwsze w historii działania naszej fundacji i zapewne nie ostatnie. Projekt został zrealizowany zgodnie z założeniami. Uczniowie odbyli praktyki, uzyskali certyfikaty i z nowymi doświadczeniami zawodowymi i życiowymi powrócili do Estonii.
................................................................................................................................................................................................................................................................
Głównym celem projektu było zwiększenie świadomości międzykulturowej wśród mieszkańców gminy Długołęka. Działania projektowe przyczyniły się do integracji mieszkańców w gminie Długołęka. Warsztaty umożliwiły mieszkańcom rozwój tożsamości społeczności wiejskiej. Efektem warsztatów było również przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom, tj. wykluczenie społeczne mieszkańców gminy oraz wzrost tolerancji w stosunku do obcokrajowców.
Niniejszy projekt był odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby mieszkańców gminy Długołęka. Projekt dotykał istotnego społecznie problemu, który występuje częściej na terenach wiejskich tj.: utrudniony kontakt z przedstawicielami innych krajów, możliwość poznania odmiennych kultur, dostęp do bezpłatnej nauki, ze szczególnym uwzględnieniem języków obcych.
W ramach projektu zrealizowano warsztaty na terenie gminy Długołęka, w miejscowości Kamień, z udziałem zagranicznych wolontariuszy. Warsztaty trwały 7 dni (tylko dni robocze), przez 4 godziny dziennie w terminie 19.08 - 23.08.2019 oraz 26.08 - 27.08.2019. Dzięki warsztatom mieszkańcy gminy zintegrowali się oraz zaktywizowali. W warsztatach wzięły udział dzieci z gminy Długołęka. Wolontariusze przeprowadzili dla nich cykl zajęć, dzięki którym zwiększyła się świadomość międzykulturowa uczestników. Wolontariusze pochodzili z Hiszpanii, Włoch i Maroko. Podczas zajęć obecny był tłumacz symultaniczny.
Społeczność bardzo pozytywnie odebrała całą inicjatywę, rodzice byli zadowoleni, że mogli uatrakcyjnić wakacje swoim dzieciom. Rodzice wykazali duże zainteresowanie wszelkim aktywnościom, które łączą zabawę z nauką.