Projekt został zrealizowany przez Naszą Fundację - Educational Trip wraz z Sołtysem miejscowości Godzieszowa w gminie Długołęka. Projekt został sfinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa w Oleśnicy.
Celem głównym projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w wieku wczesnoszkolnym zamieszkujących tereny wiejskie w porównaniu do rówieśników dorastających w mieście.
Przeprowadzone działania w ramach niniejszego projektu to zajęcia z animatorką dla dzieci, które odbywały się na przełomie lipca i sierpnia 2020 r. w miejscowości Godzieszowa w świetlicy wiejskiej oraz terenie przyległym. Odbiorcami projektu były dzieci z gminy Długołęka, głównie lokalnie z miejscowości Godzieszowa. Łącznie w zajęciach wzięło udział 16 osób w przedziale wiekowym od 4 lat do 12.
W ramach projektu zorganizowany został cykl pięciu warsztatów dla dzieci i młodzieży o różnorodnej tematyce, takiej jak:
• Eksperymenty - uczenie się przez doświadczanie
• Kreatywność to zabawa - sztuka dostępna dla każdego
• Bliżej z naturą - ekologiczne tworzenie mas plastycznych w duchu "less waste"
• Spotkanie z inną kulturą - warsztaty z wolontariuszem z zagranicy
• Outside the box - myślenie poza schematami, tworzenie własnych gier planszowych
Zajęcia charakteryzowały się mnogością technik kreatywnych z jakimi pracowali uczestnicy. Odbiór był zawsze bardzo pozytywny, co jeszcze bardziej utwierdza nas w działaniu i motywuje do dalszej aktywności w społeczności lokalnej.
Głównym rezultatem projektu jest rozwój dzieci i stworzenie im szansy na edukację pozaformalną.
W ramach projektu została wypracowana broszura podsumowująca.
Zapraszamy do Galerii zdjęć po fotorelację z projektu!
................................................................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................................................................
W 2020 r. Fundacja Educational Trip miała okazję współpracować z organizacją Parnumaa Kutsehariduskeskus z Estonii. Razem z organizacją z Estonii zrealizowaliśmy część projektu Mobility Makes Us Professionals VII.
Nasza fundacja wystąpiła w roli organizacji goszczącej. Naszym zadaniem było przyjęcie 5 uczniów z Estonii i zorganizowanie dla nich pobytu i praktyk zawodowych we Wrocławiu. Uczestnicy byli uczniami z kierunku technik spawacz. W związku z realizacją tego projektu nawiązaliśmy współpracę z dwoma firmami we Wrocławiu, tj. SAWA oraz ZPHU ALTANIKA Mariusz Krzyśków. W terminie 05.03.2020 - 9.04.2020 estońscy uczniowie doskonalili swoje umiejętności zawodowe pod okiem specjalistów we wrocławskich firmach SAWA oraz ZPHU ALTANIKA Mariusz Krzyśków.
Było to dla nas niezwykle rozwijające doświadczenie, pierwsze w historii działania naszej fundacji i zapewne nie ostatnie. Projekt został zrealizowany zgodnie z założeniami. Uczniowie odbyli praktyki, uzyskali certyfikaty i z nowymi doświadczeniami zawodowymi i życiowymi powrócili do Estonii.
................................................................................................................................................................................................................................................................
Głównym celem projektu było zwiększenie świadomości międzykulturowej wśród mieszkańców gminy Długołęka. Działania projektowe przyczyniły się do integracji mieszkańców w gminie Długołęka. Warsztaty umożliwiły mieszkańcom rozwój tożsamości społeczności wiejskiej. Efektem warsztatów było również przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom, tj. wykluczenie społeczne mieszkańców gminy oraz wzrost tolerancji w stosunku do obcokrajowców.
Niniejszy projekt był odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby mieszkańców gminy Długołęka. Projekt dotykał istotnego społecznie problemu, który występuje częściej na terenach wiejskich tj.: utrudniony kontakt z przedstawicielami innych krajów, możliwość poznania odmiennych kultur, dostęp do bezpłatnej nauki, ze szczególnym uwzględnieniem języków obcych.
W ramach projektu zrealizowano warsztaty na terenie gminy Długołęka, w miejscowości Kamień, z udziałem zagranicznych wolontariuszy. Warsztaty trwały 7 dni (tylko dni robocze), przez 4 godziny dziennie w terminie 19.08 - 23.08.2019 oraz 26.08 - 27.08.2019. Dzięki warsztatom mieszkańcy gminy zintegrowali się oraz zaktywizowali. W warsztatach wzięły udział dzieci z gminy Długołęka. Wolontariusze przeprowadzili dla nich cykl zajęć, dzięki którym zwiększyła się świadomość międzykulturowa uczestników. Wolontariusze pochodzili z Hiszpanii, Włoch i Maroko. Podczas zajęć obecny był tłumacz symultaniczny.
Społeczność bardzo pozytywnie odebrała całą inicjatywę, rodzice byli zadowoleni, że mogli uatrakcyjnić wakacje swoim dzieciom. Rodzice wykazali duże zainteresowanie wszelkim aktywnościom, które łączą zabawę z nauką.