Rozdział 3: Pracownicy/współpracownicy/wolontariusze
3.1 Wolontariuszem organizacji może być osoba wyłącznie w wieku powyżej 13 roku życia. Umowę z wolontariuszem poniżej 18 roku życia zawiera się za uprzednią zgodą przedstawiciela ustawowego tej osoby.
3.2 Każdy pracownik/współpracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków podaje dane osobowe, które następnie służą organizacji do wykonania obowiązku określonego w art. 21 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 152 ze zm.) i sprawdzenia pracownika/współpracownika w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zwanym dalej Rejestrem. Sprawdzenie dotyczy także osób poniżej 18 roku życia. W aktach osobowych pracownika/współpracownika przechowuje się wydruk pierwszego sprawdzenia osoby w Rejestrze. Osoba figurująca w Rejestrze nie może zostać zatrudniona.
3.3 Każdy pracownik/współpracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków ma obowiązek przedłożenia:
- oświadczenie o miejscu zamieszkania (Zał. 1a lub 1b)
- zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności (zał. 2),
- oświadczenie o niekaralności (zał. 3),
- oświadczenie o braku zakazu pracy z małoletnimi (zał.4).
3.4 W celu monitorowania bezpieczeństwa w organizacji, poza wykonaniem obowiązku określonego w ustępie 3.2 i 3.3 organizacja dokonuje każdego roku sprawdzenia figurowania pracownika/współpracownika w Rejestrze, a pracownik/współpracownik aktualizuje raz do roku zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności.
3.5 W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec pracownika/współpracownika postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo z użyciem przemocy popełnione przeciwko dzieciom należy niezwłocznie odsunąć ją od wszelkich form kontaktu z dziećmi i przenieść na stanowisko pracy na którym kontakt ten nie występuje lub rozważyć zakończenie umowy z tą osobą.
3.6 Pracownicy organizacji posiadają odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
3.7 W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy/współpracownicy organizacji którzy pozostają z dzieckiem/jego rodziną w bezpośrednim kontakcie podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka w ramach organizacji pracownicy i współpracownicy przekazują tę informację kierownictwu organizacji.
3.8 Pracownicy i współpracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
Rozdział 4: Procedury interwencji
4.1. Każda osoba z personelu ma obowiązek niezwłocznie zgłosić podejrzenie krzywdzenia lub posiadane informacje o krzywdzeniu małoletniej osoby do Zarządu Fundacji Educational Trip.
4.2. Zgłoszenie powinno być dokonane na służbowy adres mailowy Zarządu lub członka/członkini zarządu, a następnie zgłaszający sporządza Kartę Interwencji (zał. 5).
4.3. Zarząd zapewnia natychmiastowe wsparcie osobie małoletniej, której dotyczy zgłoszenie. Wsparcie obejmuje:
a. zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego.
b. informowanie małoletniej osoby o przysługujących im prawach i dostępnych formach pomocy.
4.4. Zarząd niezwłocznie zbada zgłoszenie, aby ustalić, czy zaistniała sytuacja krzywdzenia osoby małoletniej.
4.5. W procesie badania Zarząd może konsultować się z odpowiednimi specjalistami, takimi jak psychologowie, prawnicy lub pracownicy socjalni.
4.6. W przypadku stwierdzenia, że zaistniała sytuacja krzywdzenia osoby małoletniej, Zarząd potwierdzi ten fakt na piśmie i podejmie odpowiednie działania interwencyjne.
4.7. Osoba podejrzana o krzywdzenie zostanie niezwłocznie wyłączona z wszelkich działań związanych z małoletnimi, a jej obowiązki zostaną przekazane innej, kompetentnej osobie.
4.8. Jeśli incydent wyczerpuje znamiona przestępstwa, Zarząd zawiadomi odpowiednie organy ścigania oraz sąd.
Rozdział 5: Przygotowanie Personelu
5.1. Zarząd Fundacji Educational Trip odpowiada za zapoznanie personelu/współpracowników ze Standardami Ochrony Małoletnich.
5.2. Potwierdzeniem zapoznania się personelu/współpracowników ze Standardami jest pisemne/e-mailowe oświadczenie.
Rozdział 6: Bezpieczne Korzystanie z Internetu
6.1. Urządzenia elektroniczne z dostępem do internetu, udostępnione przez Fundację Educational Trip, mogą być używane przez małoletnich wyłącznie za zgodą i pod nadzorem odpowiedzialnych dorosłych.
6.2. Użycie urządzeń powinno być zgodne z celami edukacyjnymi, projektami lub innymi działaniami Fundacji Educational Trip.
6.3. W przypadku wykrycia zagrożenia lub nieodpowiednich treści na udostępnionych urządzeniach, odpowiedzialna osoba z Personelu niezwłocznie podejmuje działania mające na celu zablokowanie dostępu do szkodliwych treści.
6.4. Ze zdarzenia sporządza się notatkę, przekazywaną następnie Zarządowi, który podejmuje działania mające na celu wyeliminować możliwość powtórzenia zdarzenia.
Rozdział 7: Udostępnianie i dokumentacja
7.1. Fundacja Educational Trip zobowiązuje się do udostępniania Standardów rodzicom, opiekunom prawnym, opiekunom faktycznym oraz samym małoletnim.
7.2. Standardy są dostępne na stronie internetowej Fundacji Educational Trip.
7.3. Standardy mogą zostać opracowana w wersji skróconej, przeznaczonej dla małoletnich i zawierającej istotne dla nich postanowienia.
7.4. Wszystkie zgłoszenia i incydenty są dokumentowane w formie pisemnej przez Zarząd. Dokumentacja powinna zawierać:
a. Datę i godzinę zgłoszenia.
b. Dane osoby zgłaszającej.
c. Szczegóły dotyczące zgłoszonego incydentu.
d. Podjęte działania i decyzje Zarządu.
7.5. Dokumentacja incydentów jest przechowywana w sposób zapewniający poufność i bezpieczeństwo danych, zgodnie ze standardami bezpieczeństwa danych osobowych przez okres co najmniej 5 lat od zakończenia roku w którym miało miejsce zgłoszenie lub incydent.
7.6. Dostęp do dokumentacji mają wyłącznie osoby uprawnione, w tym Zarząd oraz odpowiednie organy kontrolne.
Rozdział 8: Monitoring stosowania Polityki
8.1. Kierownictwo organizacji wyznacza Danutę Dudek jako osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w organizacji.
8.2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.
8.3. Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród pracowników organizacji raz na rok ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 6. do niniejszej Polityki.
8.4. W ankiecie pracownicy organizacji mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w organizacji
8.5. Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników i współpracowników ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje kierownictwu organizacji.
Rozdział 9: Przepisy końcowe
9.1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
9.2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników organizacji, w szczególności poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną.
Załącznik nr 1a. Oświadczenie o miejscu zamieszkania (miejsce zamieszkania Polska).
Imię i Nazwisko Miejsce i data
…………………………. ……………………………….
Oświadczenie o miejscu zamieszkania
Ja niżej podpisany/a oświadczam, iż mieszkałem/am i pracowałem/am jedynie na terenie Polski od mojego urodzenia.
Jestem świadoma/-y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Załącznik nr 1b. Oświadczenie o miejscu zamieszkania (inne miejsca zamieszkania).
Ja niżej podpisany/a oświadczam, iż mieszkałem/am i pracowałem/am w następujących krajach: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Jestem świadoma/-y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Zał. 2 Zaświadczenie/a z właściwego rejestru karnego/ rejestrów skazanych w innych krajach.
Załącznik nr 3 Oświadczenie o niekaralności
Miejscowość, .............................
Oświadczenie
Ja niżej podpisana............................................................................................ legitymująca/y się dowodem osobistym o nr ................................... oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne (w tym postępowanie przygotowawcze), ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Jestem świadoma/-y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
.......................................................
Podpis
Załącznik nr 4 Oświadczenie o braku zakazu pracy z małoletnimi
Oświadczenie
Ja niżej podpisana............................................................................................ legitymująca/y się dowodem osobistym o nr ................................... oświadczam, że nie orzeczono na moją rzecz zakazu pracy z małoletnimi, zakazu pracy na określonym stanowisku, zakazu zajmowania stanowiska.
Jestem świadoma/-y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
.......................................................
Podpis
Załącznik nr 5 Karta interwencji
1. Imię i nazwisko dziecka
2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) - opis
3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia
4. Działania podjęte wobec dziecka (skierowanie do specjalistów, w tym jakich, oraz daty)
5. Ustalenia planu pomocy (jeśli dotyczy)
6. Spotkania z opiekunami dziecka:
a. Opis (w tym data)
b. ….
7. Interwencja prawna (właściwe zakreślić)
a. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
b. wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,
c. inny rodzaj interwencji. Jaki? (opis)
8. Dane dotyczące interwencji (nazwa i adres organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji
9. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli organizacja uzyskała informacje o wynikach/działania organizacji/działania rodziców
Załącznik nr 6 Monitoring polityki– ankieta
l. p. Pytanie Tak Nie
1. Czy zapoznałeś się z dokumentem Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
2. Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci?
3. Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?
4. Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Polityce ochrony dzieci przed krzywdzeniem przez innego pracownika?
5. Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem? (wpisz poniżej tabeli)