Nasze projekty

Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu – zagraniczne praktyki uczniów szkoły

Współpracę z Zespołem Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu rozpoczęliśmy pod koniec roku 2017. Stworzyliśmy wspólnie projekt "Zawodowcy w Europie - zagraniczne staże szansą dla uczniów ZSM", który zakłada wyjazd 4 grup uczniów na zagraniczne praktyki do Włoch i Hiszpanii. Uczniowie kształcą się w klasach o specjalności: technik mechanik, technik mechatronik oraz technik optyk.

Druga grupa w ramach projektu "Zawodowcy w Europie - zagraniczne staże szansą dla uczniów ZSM" wyjechała do Hiszpanii do Saragossy - stolicy regiony Aragonia. Grupa liczyła czternastu uczniów.

Przed wyjazdem uczniowie przeszli szereg szkoleń, tj. językowe (hiszpański i angielski), kulturowe oraz informacyjno-organizacyjne. W ramach potwierdzenia uczestnictwa w projekcie uczniowie uzyskali certyfikat oraz dokument Europass Mobilność.

Uczniowie odbywali praktyki w następujących firmach: AITIIP Centro Tecnológico, Unibe, FEDERÓPTICOS – Centro De Análisis Visual, Mecanicas Santa Isabel , D-Óptica, Plasticos E, Ingenieria Morte S.L. 2009, Optiweb, Ópticas Miguel Angel Blasco, Mypa Moldes, Iberprecis, Punto De Vista Opticos, Mecanicas Santa Isabel.  Program kulturowy, który wraz z partnerem zagranicznym zaproponowaliśmy uczniom szkoły. Zwiedzanie miasta Saragossa - w trakcie tych wycieczek uczniowie zwiedzili m.in. bazylikę Nuestra Senora del Pilar, Oceanarium, Muzeum Origami, Centrum Nauki i Sztuki ETOPIA oraz do Muzeum Historii Naturalnej. Ponadto uczniowie udali się do Madrytu, który zwiedzili wraz z przewodnikiem. Zwiedzili m. in. Muzeum Narodowe Prado Palacio Real de Madrid, Plaza Mayor, Monasterio de las Descalzas Reales, jak i wiele innych ciekawych miejsc. Ponadto uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Aljaferię - ufortyfikowany średniowieczny pałac muzułmański (alkazar) zbudowany w drugiej połowie XI wieku w stylu mauretańskim.

Relacje uczestników projektu:

  • Mój staż w Hiszpanii przebiegł bardzo dobrze, zostałam mile przyjęta w zakładzie pracy i bardzo wiele się nauczyłam. Nauczyłam się podstaw programowania w języku c++, obsługi różnych obrabiarek CNC, obsługi programu CAD jak i korzystania z narzędzi ręcznych m.in pilnika do metalu. Bardzo przypadła mi do gustu kultura, panująca w Hiszpanii, nawet pomimo wszechobecnych spóźnień. Saragossa jest bardzo ładnym i czystym miastem, jest tu wiele parków i piękna bazylika. W Madrycie bardzo podobał mi się pałac. Cieszę się, że miałam możliwość uczestniczenia w praktykach zagranicznych. Była to dla mnie cenna lekcja zarówno zawodowa jak i życiowa.
  • Mój pobyt na praktykach w Hiszpanii przebiegł bardzo dobrze. Nauczyłam się wiele nowych rzeczy a co najważniejsze jak zrobić okulary. Współpracownicy bardzo dobrze mnie przyjęli, w salonie panowała przyjazna atmosfera. Obawiałam się komunikacji ale niepotrzebnie, ponieważ dogadywaliśmy się bardzo dobrze, dodatkowo podszkoliłam swój język hiszpański. Na pewno na całe życie zapadnie mi w pamięć wycieczka do Madrytu i Barcelony oraz cały ten wyjazd.
  • Podczas stażu udało mi się nauczyć całkiem sporo rzeczy z racji przydzielenia mnie do osoby serwisującej i modernizującej większość maszyn w firmie. Udało mi się poznać odmienne zwyczaje, zachowania i architekturę która odzwierciedlała cechy regionu Hiszpanii w którym przebywaliśmy takie jak bardzo częste i żywe wychodzenie z innymi do kawiarni, parków czy restauracji albo chociażby rozłożysta zabudowa która zostawia miejsce na bujną roślinność i parki wystarczająco duże żeby nie czuć się jak w mieście. Wyjazd ogólnie oceniam jako udany zwłaszcza że nie doznałem, żadnych większych problemów z wyjątkiem tych związanych z komunikacją od osób nie znających angielskiego.

21

szkół

z 11 miast i 6 województw współpracujących z nami

3.2

mln euro

wartość zrealizowanych projektów

38

wniosków

o dofinansowanie

1247

uczniów

mających szansę na zagraniczne praktyki

100

% pozytywnie

rozpatrzonych wniosków