Nasze projekty

Zespół Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wielkopolski – zagraniczne praktyki uczniów

Współpracę z Zespołem Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęliśmy w 2014 roku. Dla szkoły sporządziliśmy 4 wnioski o dofinansowanie. W ramach projektów, na zagraniczne praktyki, wyjechało 100 uczniów z następujących kierunków: technik weterynarii, technik architektury krajobrazu oraz technik ogrodnik. Uczniowie odbyli swoje praktyki we Włoszech (Bolonia), Wielkiej Brytanii (Belfast) oraz Hiszpanii (Saragossa).

Pierwsza grupa z projektu „Euroogrodnik 2 - Międzynarodowe praktyki szansą na rozwój uczniów Zespołu Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wielkopolskim” wyjechała na praktyki zagraniczne w październiku 2017 roku do słonecznych Włoch.

Udział uczniów w projekcie składał się z trzech głównych etapów: przygotowanie do wyjazdu, zagraniczne praktyki oraz ewaluacja.

Przed wyjazdem uczniowie wzięli udział w różnorodnych szkoleniach, których celem było przygotowanie ich do wyjazdu. W ich skład wchodziło: szkolenie językowe, zarówno język angielski jako język roboczy stażu oraz język włoski jako język kraju przyjmującego;  kulturowe oraz pedagogiczne. W międzyczasie odbywały się wielostronne rozmowy koordynatora z partnerem zagranicznym, tworzenie przez uczniów Europass CV wraz z Paszportem Językowym, bezpośrednie rozmowy uczniów z przedstawicielem włoskiego partnera oraz poszukiwanie i dobór odpowiedniego miejsca praktyk dla uczniów, firmy zgodnej z wykształceniem uczniów oraz ich preferencjami zawodowymi. Po zakończonym procesie przygotowania, uczniowie szkoły, udali się wraz z polskim opiekunem do Bolonii by rozpocząć swoją przygodę i odbyć 4-tygodniowe praktyki zawodowe we włoskich firmach.

Uczniowie odbywali swoje praktyki w następujących firmach:

Technik ogrodnik oraz technik architektury krajobrazu:

 • Podere San Giuliano, Via Galletta 3, 40068, San Lazzaro di Savena
 • Kilowatt, Via Castiglione 134, 40136 Bologna

Technik weterynarii:

 • Clinica Veterinaria Sasso Marconi, Viale Verde 7/2, 40037 Sasso Marconi (BO)
 • Centro Veterinario Anzola, Via Magli 3/a, 40011 Anzola dell'Emilia (BO)
 • Rifugio del cane e gatto, via Bacialli 20, 40013 Trebbo (BO)
 • Ambulatorio veterianario San Luca, Piazza della Pace 4, 40134 Bologna
Mając na uwadze wszechstronny rozwój uczniów szkoły poza praktykami zapewniono im program kulturowy, który pozwolił poznać włoską kulturę oraz zintegrować się nieco z lokalną społecznością.

Program kulturowy odbywał się w dni wolne od pracy i przedstawiał się następująco:

 • Bolonia: gra miejska – jej celem było przybliżenie miasta uczestnikom, zredukowanie stresu związanego z nowym miejscem, wzajemna integracja uczestników jak i integracja z mieszkańcami Bolonii.
 • Wenecja: zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wspólny obiad w weneckiej restauracji, czas wolny na zwiedzanie.
 • Florencja: zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wspólny obiad we florenckiej restauracji, czas wolny na zwiedzanie.
Ostatnim etapem projektu dla uczniów jest ewaluacja. Uczniowie odbyli spotkanie, na którym podsumowali swój udział w zagranicznych praktyk oraz potwierdzono formalnie ich udział w projekcie (certyfikat oraz dokument Europass Mobilność).


Relacje uczniów

 • Wykonywane zadania to: pielęgnacja roślin, dbanie o ich kondycję, pielęgnacja terenu zieleni oraz obsługa sprzętów i narzędzi do wykonywania określonych czynności. Nauczyłam się języka (głównie angielskiego) oraz współpracy z ludźmi odmiennymi kulturowo.
 • Pielęgnowałam rośliny. Dbałam o wygląd estetyczny ogrodu. Zapoznałam się z nowymi roślinami, których nie spotkałam wcześniej w swoim kraju i nauczyłam się o nie dbać. Bardzo mi się podobały te praktyki.
 • Na praktykach zajmowałam się zwierzętami, asystowałam przy zabiegach chirurgicznych, brałam udział przy wizytach i pomagałam w standardowych badaniach. Nauczyłam się pracy z klientem, praktycznych rzeczy w zawodzie (pobieranie krwi, intubacja itp.). Staż bardzo mi się podobał, zdobyłam wiedzę praktyczną jak i teoretyczną.
 • Na praktykach nauczyłam się szczepić zwierzęta, pobierać krew, podawać leki oraz kroplówkę. Byłam obecna przy zabiegach chirurgicznych takich jak kastracja i sterylizacja, a także przy wszelkich innych wizytach. Praktyki uważam za udane, bardzo mi się podobało.
21

szkół

z 11 miast i 6 województw współpracujących z nami

3.2

mln euro

wartość zrealizowanych projektów

38

wniosków

o dofinansowanie

1247

uczniów

mających szansę na zagraniczne praktyki

100

% pozytywnie

rozpatrzonych wniosków